Дисципліна «Світова економіка» належить до циклу професійної підготовки, направлена на вивчення сучасного світового господарства та інтеграційних процесів, які супроводжуються лібералізацією міжнародних економічних  відносин,  що призводить до формування принципово нових підходів до здійснення міжнародної економічної діяльності на різних рівнях.

Дисципліна закладає основу комплексу теоретичних знань і практичних навичок, потрібних кожному економісту незалежно від його спеціалізації і місця роботи.

В курсі розглядаються ключові концепції світової економіки і пов'язані з ними поняття, на яких ґрунтується сучасна фундаментальна наука; загальні явища і тенденції сучасній глобальній економіки; етапи еволюції світової економіки, її сучасний зміст  та  основні структурні характеристики.

Передумови для вивчення дисципліни: Дисципліна «Світова економіка» повинна зв'язуватися зі змістом таких дисциплін як «Вступ до фаху», «Історія економіки та економічної думки», «Мікроекономіка», «Макроекономіка».

Предметом навчальної дисципліни є світове господарство в цілому як система, економіка окремих його елементів, а також інституціональне забезпечення світової економіки.

Метою дисципліни «Світова економіка», яка входить до циклу обов'язкових дисциплін професійної підготовки за спеціальністю 051 Економіка освітньо-професійної програми (ОПП) «Міжнародна економіка», є формування у студентів загальних підходів до аналізу й оцінки основних тенденцій та особливостей сучасної світової економіки; дослідження особливостей розвитку процесів транснаціоналізації та глобалізації світової економіки.

Завданнями, що мають бути вирішеними у процесі викладання дисципліни, є набуття здобувачами компетентностей за освітньо-професійними програмами «Міжнародна економіка» для обов’язкових дисциплін.

Загальні компетентності (ЗК):

ЗК3. Здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу.

ЗК4. Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.

ЗК9. Здатність до адаптації та дій в новій ситуації.

ЗК12. Навички міжособистісної взаємодії.

Вивчення дисципліни сприяє здобуттю наступних спеціальних (фахових) компетентностей за ОПП:

СК1. Здатність виявляти знання та розуміння проблем предметної області, основ функціонування сучасної економіки на мікро-, мезо-, макро- та міжнародному рівнях.

СК5. Розуміння особливостей сучасної світової та національної економіки, їх інституційної структури, обґрунтування напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави.

СК 15. Здатність розуміти особливості сучасної світової та національної економіки.

СК 16. Здатність аналізувати тенденції та перспективи формування світової економічної системи.

СК 18. Здатність спілкуватися на професійному та соціальному рівнях з використанням фахової термінології, включаючи усну і письмову комунікацію державною та іноземними мовами.

СК 19.   Здатність   застосувати   методи,   правила   і принципи функціонування міжнародних економічних відносин для розвитку міжнародної економічної діяльності України.

Вивчення дисципліни передбачає здобуття наступних програмних результатів навчання (ПРН), які відповідають програмним результатам за освітньо-професійною програмою:

Згідно з вимогами освітньо-професійної програми здобувачі мають сформувати наступні соціальні навички (Softskills):

– здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу – в процесі роботи над лекціями та практичними заняттями на платформі дистанційного навчання «Moodle» (ЗК3);

– здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях – в процесі виконання типових завдань базового рівня зі світової економіки за темами: міжнародна торгівля і торговельна політика, міжнародні інвестиції та кредит, світова валютна система, міжнародні розрахунки і платіжний баланс тощо (ЗК4);

-    здатність бути критичним і самокритичним – у процесі навчання у ЗВО, уміння адекватно оцінювати нові обставини та формувати стратегію подолання проблем, які виникатимуть, пристосування до нових, часом не передбачуваних, обставин (ЗК9);

-    навички міжособистісної взаємодії: при обговоренні навчального контенту з тем дисципліни, результатів виконання практичних та індивідуальних завдань (ЗК12).

Вивчення дисципліни передбачає здобуття результатів навчання, які відповідають програмним результатам навчання (ПРН) за ОПП «Міжнародна економіка»:

ПРН3. Знати та використовувати економічну термінологію, пояснювати базові концепції мікро- та макроекономіки: знати поняття «світове господарство» та «світова економіка», основні риси світової економіки; вміти аналізувати основні пропорції розвитку світового господарства.

ПРН4. Розуміти принципи економічної науки, особливості функціонування економічних систем: знати закони розвитку світового господарства: закон вартості, закон міжнародної конкуренції, закон нерівномірності розвитку національних економік, закон інтернаціоналізації виробництва; вміти аналізувати головні протиріччя у розвитку світової економічної системи.

ПРН6. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності: знати показники валового внутрішнього продукту, валового національного доходу, національного доходу, чистого національного продукту та механізму їх визначення; вміти аналізувати методи розрахунку ВВП та паритет купівельної спроможності (ПКС).

ПРН9. Усвідомлювати основні особливості сучасної світової та національної економіки, інституційної структури, напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави: знати етапи становлення світової економіки, передумови виникнення глобальної економіки, головні риси глобальної економіки; вміти усвідомлювати складові елементи глобальної економіки, аналізувати ресурсний потенціал світової глобальної економіки.

ПРН20. Оволодіти навичками усної та письмової професійної комунікації державною та іноземними мовами: знати поняття труктуризації світової економіки та її критерії, галузевої структура світової економіки та тенденцій її розвитку тощо; мати навички усної та письмової професійної комунікації державною та іноземними мовами за темами лекцій дисципліни.

ПРН21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів: знати  функціональну структуру глобальної економіки та її елементи, інфраструктурні галузі у світовому господарстві; вміти аналізувати галузеву структуру світової економіки та тенденції її розвитку.

ПРН25. Вміти узагальнювати інформацію щодо особливостей сучасної світової та національної економіки: знати  інформацію щодо транснаціоналізації як форми глобальної трансформації світової економіки.; вміти аналізувати моделі ТНК, узагальнювати інформацію щодо ТНК як суб'єкта глобальної економіки,  функціональної структури глобальної економіки та її  елементів.      

ПРН26. Вміти аналізувати тенденції та перспективи формування світової економічної системи: знати елементи системи світової економіки; вміти аналізувати основні пропорції розвитку світового господарства.

ПРН28. Вміти спілкуватися іноземними мовами на професійному та соціальному рівнях з використанням спеціальної фахової термінології: знати спеціальну фахову термінології зі світової економіки; вміти використовувати свої знання щодо спеціальної фахової термінології для спілкування з іноземними фахівцями.

ПРН29. Вміти застосовувати методи, правила і принципи функціонування міжнародних економічних відносин для розвитку міжнародної економічної діяльності України: знати  поняття транснаціоналізації і глобальної трансформації світової економіки; вміти застосовувати знання функціональної структури глобальної економіки та її  елементів для розвитку міжнародної економічної діяльності України.

Академічна доброчесність: викладання дисципліни «Світова економіка» ґрунтується на засадах академічної доброчесності, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових досягнень.

Питання академічної доброчесності регулюються Кодексом академічної доброчесності Одеського національного морського університету, затвердженим Наказом ОНМУ від 28 травня 2021 року № 169-орг, що створює систему взаємовідносин здобувачів освіти, науково-педагогічних працівників і допоміжного персоналу, яка поєднує освітній процес і науково-методичну роботу, обмін знаннями, впровадження інновацій, культуру та інтелектуальний розвиток усіх членів спільноти.

В рамках викладання дисципліни «Світова економіка» проводяться конкретні заходи щодо дотримання вимог академічної доброчесності:

‒     самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання;

‒     посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок,

‒     тверджень, відомостей при виконанні індивідуальних завдань;

‒     дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;

‒     надання достовірної інформації про результати власної навчальної діяльності, використані методики досліджень і джерела інформації;

‒     об'єктивне оцінювання результатів навчання.

За порушення академічної доброчесності здобувачі можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності, як повторне проходження оцінювання (контрольна робота, іспит, залік тощо).

1

     Автор курсу:
     Доцент кафедри «Економіка і фінанси»
     ННІМБ ОНМУ, к.е.н., доцент
 
     Ярова Ніна Вікторівна (Yarova Nina)
     Зворотній зв'язок:
     e-mail:  ninayarovaya2017@gmail.com